 Христина Женкова – Регионален исторически музей , Ямбол
След погрома на Априлското въстание във Втори, Сливенски революционен окръг митрополит Серафим пише няколко писма до българския екзарх Антим Първи в Цариград. Предвид малкото документи за въстанието в ямболския край те се превръщат в ценен исторически извор, съдържащ факти за развоя на събитията от пролетта на 1876г.
Светското име на митрополит Серафим е Златан Груев и е роден в Пирдоп през 1819г. Учил е в свещеническо училище в Свищов. По време на Априлското въстание закриля мирното население от издевателствата на турците. По- късно по време на Освободителната Руско-турска война подпомага със сведения руското разузнаване.
Пет на брой, писмата-доклади на митрополит Серафим Сливенски са публикувани за първи път от Кольо Колев в Известия на държавните архиви през 1977г. В оригинал се съхраняват в архива в гр. Сливен.
От позициите на висши духовно лице митрополит Серафим се стреми в своите писма да се придържа към истината и обективно да представя действителността.
За случилото се в с. Бояджик Серафим информира Антим Първи в писмото от 24 май 1876г.
В писмото той информира за зачестилите грабежи в селата заради което „селяните се осмелиха да се опрат на селските грабители, като първи са селяните от с. Бояджик” . Дава информация за селото”…влиза в състава на Сливенската кааза на 8 часа разстояние от Сливен, състоящо се от 168 венчила. В писмото се дават подробни сведения и описания за трагедията, разиграла се в селото. За истинността на написаното има потвърждение и във възрожденската преса от това време. Така например в. Източно време” в броя си от 5 юни 1876г. пише: „…Селяните от Бояджик взели оръжията като видели, че башибозуците идват и не пуснали нито ямболския каймакамин да влезе. Това се телеграфирало в Сливен на Шефкет паша, който отишъл там. Селяните се затворили в черквата си и не сложили оръжията си. Шефкет паша загърмял връз селото. Числото на умрелите не е познато, но се изброяват повече от 300 души загинали. От войската не паднал никой”
Митрополит Серафим обобщава в писмото си „…селото се обърна на огън и пепел…Това трагично събитие се извършило в понеделник и до вечерта Шефкет паша се върнал в Ямбол. Във вторник вече се чу и тук в Ямбол, че Бояджик е в пепел.
По повод писмата на митрополит Серафим за злодеянията на турците, екзарх Антим Първи се среща с министъра на външните работи на империята и иска да се направи разследване. След срещата турското правителство изпраща специална комисия на място. Тя всъщност се стреми да заличи престъпленията и да омаловажи изнесеното в писмата – доклади. Както е известно тава не остава тайна- западноевропейската и руска общественост предприемат широка кампания за разследване на турските зверства в българските земи и за защита на пострадалото българско население. |