В периода 07-09.09.2023, в посетителски център на Община Тунджа, на връх Бакаджика, се проведе ученически лагер със 17 деца от ромски произход, от училищата на Община Тунджа - „Щастливо детство за всяко дете“, като част от изпълнението на проект „РЕ-АКЦИЯ чрез информация срещу домашното насилие и насилието по полов признак“. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Норвежки финансов механизъм 2014-2021, Програма „Правосъдие”, Малка грантова схема. Бенефициент по проекта е Сдружение Евроклуб Жена, а Община Тунджа и Ямболска търговско-промишлена палата са партньори по проекта.
Домашното и училищното насилие са проблеми, пред които децата са изложени всеки ден. Този лагер предостави безопасно пространство, в което децата можеха да говорят открито за тяхното преживяване, да научат как да се предпазват и как да се противопоставят на насилието, под ръководството на психолог, аниматор и трима учители. Всички те прекараха с децата 3 дни, по време на които освен, че имаха възможност да им представят лекции за това как да изградят добри комуникативни умения, как да бъдат по-креативни и как да работят в екип, представиха им и някои основни понятия и характеристики свързани с домашното насилие и различните форми на насилие в училище. Проведоха се дискусии, за да се подчертае важността на равенството на половете и правата на човека, както и как те се отнасят към проблемите на домашното насилие и насилието, основано на пола. Аниматорът и психолога поставяха на децата задачи, чрез които провокираха тяхното артистично мислене, но в същото време теми, чрез които децата можеха да изразят чувства и емоции от преживени ситуации. В програмата на лагера бяха включени и физически активности сред природата на лесопарк Бакаджика.
Такъв лагер предоставя образователни и информативни активности, които насърчават осъзнатостта и разбирателството сред учениците, като ги учат как да се справят с тези видове насилие и как да ги предотвратят. Важно е да се обърне специално внимание на младите роми, тъй като те могат да бъдат по-уязвими пред тези видове насилие поради социалните и културни обстоятелства.
Реализирайки тази дейност, проектът планира да достигне до 17 ученици от ромски произход по иновативен начин, в неформална среда, повишавайки тяхната осведомеността относно домашното насилие и насилието, основано на полов признак, но също така и да постави основите на важни "меки умения" в учениците.
Повече информация за бъдещите дейности на проекта, както и за проведени такива, може да намерите на сайта на проекта (https://reaction.euwomanbg.com/), както и на сайтовете на партньорите: Евроклуб Жена (https://euwomanbg.com/), Община Тунджа (https://tundzha.bg/ ), Ямболска търговско-промишлена палата (https://yccibg.com/).
Тази публикация е направена в рамките на проект „РЕ-АКЦИЯ чрез информация срещу домашното насилие и насилието по полов признак“, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Малка грантова схема по Програма „Правосъдие” на Норвежкия финансов механизъм 2014-2021. Съдържанието на публикацията е изцяло отговорност на Евроклуб Жена и по никакъв начин не трябва да се възприема като израз на становището на Норвежкия финансов механизъм и Програмния оператор.