
.png)
От юли 2019, Евроклуб Жена, Ямбол работи по реализацията на проект „CRAFTS/ ЗАНАЯТИ - мрежа за съвместни инициативи за тяхната защита, насърчаване и превръщането им в турис-тически атракции“, (CB005.2.23.022), финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничест-во Интеррег – ИПП България – Турция 2014–2020 г., като партньор от България. Водещ партньор по проекта е Съюза на Лалапаша за предоставяне услуги по селата, към Областната Администрация на Лалапаша, Турция. Проектът е по приоритетна ос 2 „туризъм“, специфична цел 2.3: увеличаване на работата в мрежа за развитие на устойчив туризъм чрез инициативи за трансгранично сътрудни-чество. Проектът има за цел да приложи въздействие върху големи групи от хора, чрез инициативи за взаимно обучение и формиране на общ интерес към културно-историческото наследство на две-те държави ( България и Турция), чрез изграждане на мрежа, за по-голямо въздействие и превръ-щане на занаятите и техните продукти в туристически атракции.
Проектът е в деветия месец от своето изпълнение и вече успешно е осъществил редица проектни дейности.
В началото на март 2020, излезе от печат двуезичното издание „ ЗАНАЯТИТЕ И ТЕХНИТЕ ПРО-ДУКТИ - ИСТОРИЧЕСКО НАСЛЕДСТВО И ТУРИСТИЧЕСКА АТРАКЦИЯ В ТРАНСГРАНИЧНИЯ РЕГИОН БЪЛГАРИЯ – ТУРЦИЯ“, което бе подготвено в рамките на проекта, с цел да разпростра-ни информация, свързана с основната тема на проекта, а именно възраждане на интереса към зана-яти характерни за регионите (Ямбол, България и Лалапаша,Турция) и превръщането на техните крайни продукти в туристически атракции. Информационното издание е насочено за всички, които се интересуват от темата на занаятите и туризма. Изданието представя пред читателите топ 20 на най-популярните занаяти в региона на Ямбол,България и топ 20 на най-популчрните занаятите в региона на Лалапаша,Турция. Представена е и история на развитието на занаятите на регионално и национално ниво, за двете държави. Изданието е подготвено на български и турски език, давайки му възможност да бъде от полза на по-голям брой хора от трансграничния регион България-Турция, придружено с атрактивни, автентични снимки.
Информационното издание ще бъде разпространявано безплатно по време на международните съ-бития по проекта. То е свободно достъпно и в офисите на партньорите по проекта.
Можете да намерите електронната версия на Изданието на български език ТУК
Можете да намерите електронната версия на Изданието на турски език ТУК.
В началото на февруари приключи и проведеното, в рамките на проекта, информационно проучване, целящо да идентифицира становищата, нагласите, отношенията и интересите на хората към заная-тите, мрежите и съвместните информационни системи за граждански и институционални контакти, приоритизиране и дейности, свързани с активирането и разширяването на работата в сферата на занаятите, въздействие за подобряване на социалната среда, в която се развиват занаятите.
Проучването бе проведено в периода ноември 2019 г. - януари 2020 г. За неговото изпълнение бяха изготвени методология и инструменти (въпросник/анкетна карта) с подходящи въпроси, които съб-раха информация, подходяща за анализ и изготвяне на препоръки. В проучването взеха участие 150 представители на трансграничния регион от Ямбол, България и 150 от Лалапаша, Турция. Въз основа на попълнените въпросници, беше изготвен задълбочен анализ на състоянието и капаците-та на занаятите в двете страни, за качеството на занаятчийските изделия, интереса към тях, инте-реса към възстановяването на стари занаяти, както и възможности да се превърнат в привлекател-ни туристически продукти. Анализът от изследването е достъпен на български и турски език.
Можете да намерите електронната версия на Анализа на български език ТУК.
Можете да намерите електронната версия на Анализа на турски език ТУК.
Повече информация за дейностите по проекта, може да намерите на неговия уебсайт: https://crafts.euwomanbg.com/
.jpg)