 Всяка първа седмица от месец юни, БЧК отбелязва Седмицата на водното спасяване. Това е пореден повод да се акцентира върху основните приоритети, подготовката на кадри, обучения и програмите за превенция, чрез които организацията се стреми да намали и предотврати риска от водни инциденти сред деца и възрасни.
На организиран брифинг с участието на инж. Митко Филипов - Директор на Секретариата на Областния съвет на БЧК, Добриела Праматарова – специалист „Водноспасителна дейност“, Желязко Желязков – гл. експерт “Младежки дейности и спорт” в община Ямбол и журналисти от ямболски медии, бяха представени основните направленията за развитие, върху които Ямболската червенокръстка организация е фокусирана: превенция на водния травматизъм сред деца, обученията на водни спасители, методическа помощ на стопани на водни обекти.
„Дори и в условията на извънредна ситуация, Българският червен кръст успява да подготви, както всяка година, необходимите водноспасителни кадри, които да осигурят безопасността на плажуващите и посетителите на плувни басейни“, заяви инж. Филипов в своето обръщение към участниците, след което представи статистически данни за размера на водния травматизъм последните години в България, като подчерта, че през последните години по данни на БЧК – Ямбол, няма регистрирани случаи с удавени деца на територията на областта.
Добриела Праматарова, специалист „Водноспасителна дейност” представи квалификационните степени за обучение на водни спасители и програмите за превенция сред деца от различни възрастови групи: „Дръж под око“, „Приятели с водата“, „Водноспасителен минимум“ и „Лятно училище по плуване“. Последната е създадена от Ямболската организация на БЧК и се осъществява без прекъсване в девет поредни години през лятната ваканция. Програмите за превенция на водния травматизъм се осъществяват успешно в партньорство с РУО – Ямбол, ръководствата на училища и детски градини и общинските администрации.
Желязко Желязков – гл. експерт “Младежки дейности и спорт” в община Ямбол изрази увереност, че това лято ще продължи съвместната дейност на община Ямбол с Български червен кръст, като подпомогне провеждането на лятното училище по плуване и други инициативи, които произлязат от БЧК. За съжаление басейнът на ПГ “Васил Левски” това лято остава единствената охраняема водна площ в Ямбол и изрази надежда, че се работи активно, през есента на 2020г. да бъде пуснат в експлоатация и басейнът в Езикова гимназия “Васил Карагьозов” в града.
Участниците в брифинга имаха възможност да разгледат рисунките на ученици от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в село Веселиново - община „Тунджа“ на тема „Водна безопасност“, изработени в условията на дистанционно обучение и предоставени на БЧК.
|