 Резултатите от проведеното през 2020 г. изследване за използването на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата показват, че 63.1% от домакинствата в област Ямбол имат достъп до интернет в домовете си, при средно 78.9% за страната. Област Ямбол се нарежда на 26-то място по относителен дял на домакинствата с достъп до интернет.
Фиг. 1. Относителен дял на домакинствата с достъп до интернет
по области през 2020 година
.png)
През 2020 г., 51.2% от лицата на възраст между 16 и 74 навършени години в област Ямбол използват регулярно (всеки ден или поне веднъж седмично) интернет. Спрямо 2019 г. се отчита ръст от 3.5 процентни пункта. По този показател областта се нарежда на 27-мо място след област Добрич - 53.7% и пред област Видин - 41.8%.
В област Ямбол мъжете са по-активни при редовното използване на интернет в сравнение с жените - съответно 52.7 и 49.9%. Тяхната активност е по-ниска от средната за мъжете в страната със 17.9 процентни пункта и по-висока от активността на жените в областта с 2.8 процентни пункта.
Значителни са различията при редовно използващите интернет по образование - 82.4% от лицата с висше образование и 22.8% от лицата с основно или по-ниско образование използват редовно глобалната мрежа.
Относителният дял на лицата в област Ямбол, използващи услугите на електронното правителство за взаимодействие с органите на държавната и местната власт през 2020 г., е 13.3%, при 26.9% средно за страната.
Изследването за използване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата е част от Европейската статистическа програма и се провежда ежегодно в България от 2004 г. съгласно Регламент (ЕС) № 808/2004 на Европейската комисия. Основната му цел е получаване на надеждни сравними данни, които да отразяват разпространението и използването на ИКТ на национално и европейско ниво.
Обект на изследването са домакинствата и лицата в домакинствата. Единица на наблюдение са всички обикновени домакинства и лицата в тях на възраст от 16 до 74 навършени години. През периода юни - юли 2020 г. са анкетирани 4 166 домакинства, избрани на случаен принцип, и 9 357 лица в тези домакинства на възраст от 16 до 74 години. Методът на анкетиране е персонално интервю, проведено от анкетьор, служител на НСИ. Анкетната карта съдържа няколко модула, които събират информация за наличие и използване на интернет от домакинствата и лицата, електронно правителство, електронна търговия, поверителност и защита на личната информация в интернет и др., както и въпроси, свързани със социално-демографските характеристики на домакинствата и лицата

|