
На 02.04.2024, в град Ямбол, се проведе финална пресконференция, като част от изпълнението на проект „РЕ-АКЦИЯ чрез информация срещу домашното насилие и насилието по полов признак“. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Норвежки финансов механизъм 2014-2021 г., Програма „Правосъдие”, Малка грантова схема. Бенефициент по проекта е Сдружение Евроклуб Жена, а Община Тунджа и Ямболска търговско-промишлена палата са партньори по проекта. На последното събитие, в рамките на проекта, участие взеха 30 представители на медии, заинтересовани страни, широка общественост.
Проектът стартира в началото на 2023 и приключва в 05.04.2024. В рамките на своето изпълнение, той реализира поредица от дейности, като всички те имаха за цел да създадат знания и капацитет в определени представители на обществото ни, за да разпознават и реагират правилно, когато станат свидетели или жертви на домашно насилие или насилие по полов признак.
В рамките на събитието бяха представени всички реализирани дейности по проекта, а именно:
- Създаване на 3 наръчници/ръководства, имащи за цел повишаване на капацитета за превенция и борба срещу домашното насилие и насилието по полов признак
- Информационна кампания сред 120 деца- ученици от ромски произход
- Информационна кампания сред 100 жени от ромски произход
- 30 специалисти, с подкрепящи професии, обучени да разпознават и предоставят подкрепа при идентифициране на домашно насилие, насилие по полов признак или всякакви форми сред децата на училище.
- 17 деца от ромски произход, участвали в лагер-зелено училище, със специален акцент върху превенцията от насилие
- Информационна кампания сред 30 работещи жени от ромски произход, относно превенция и повишаване на информираността за насилието на работното място
- Функциониране на 4 SOS-кабинети, в 4 училища от Община Тунджа, които са предоставили психологическа подкрепа и подкрепа за личностно развитие на над 300 ученици и над 100 жени-родители, по-голямата част от тях от ромски произход.
Ромската общност често има свои уникални културни и социални характеристики, които могат да повлияят на начина, по който се разбира и тълкува насилието в дома и общността. Именно затова проектът заложи на достъпни информационни срещи, но също така и на дейности за повишаване на капацитета на представителите от образователните институции, за да могат да разпознават и да предоставят адекватна социална подкрепа при наличие на каквито и да е форми на насилие сред учениците- на училище или в дома им.
Въпреки,че проектът приключва, партньорството ще продължи да работи по темата на проекта и след април 2024, като планира да осигури безплатни консултации с психолог в определени дни от месеца, в училищата от Община Тунджа, в които няма такива. Ще продължат и информационните срещи и обучения със специалисти, подкрепящи професии и такива, които работят на терен с представители на ромската общност, за превенция и борба с домашното насилие.
Повече информация за проекта може да намерите на неговия сайт (https://reaction.euwomanbg.com/), както и на сайтовете на партньорите: Евроклуб Жена (https://euwomanbg.com/), Община Тунджа (https://tundzha.bg/), Ямболска търговско-промишлена палата (https://yccibg.com/).