
Основна интеграционна мярка за граждани на трети държави търсещи международна закрили или получили временна закрила, в рамките на изпълнение на проект „НА ФОКУС-националния капацитет в областта на убежището и миграцията“, бе организацията и провеждане на курсове по Български език. Проектът „На Фокус“ № BGHOMEAFFAIRS-1.005-0001-C01, по договор № 812108-11-27.01.2023 г., е финансиран със средства по програма „Вътрешни работи“, Норвежки финансов механизъм 2014-2021 г.
Умението да разбират и говорят езика на страната, в която се намират търсищите убежище, е критично за успешната им интеграция в обществото. Чрез участие в курсове по език, те могат да усвоят необходимите знания, за да комуникират с местното население, да търсят работа, да получат образование и медицинска помощ, както и да се включат в различни аспекти на живота на новото си място. Безпрепятственият достъп до езика на страната може да отвори врати за тях към по-добри възможности за образование и кариерно развитие. Те могат да се включат в професионални курсове, да търсят работа на отворения пазар и да участват в различни образователни програми, което може да повиши техните шансове за успешна адаптация и интеграция в новата си среда.
Именно за това, проектът „На Фокус“ реализира три курса по Български език, начално ниво- Ниво А1. Два от курсовете включиха граждани на трети страни с временна закрила (украински граждани), а третия включи граждани търсещи международна закрила, които живеят в РПЦ-Харманли.
Курсовете с украинските граждани се проведоха в градовете Бургас и Варна, в които тази диаспора и най-многобройна. Курсът в Бургас бе проведен в периода ноември-декември 2023, а курсът във Варна февруари-април 2024. Курсът в РПЦ-Харманли се проведе периода януари-февруари 2024, включвайки сирийски граждани, като по-голяма част от тях бяха малолетни или непълнолетни.
Всеки един курс се проведе в продължителност от 20 дни, в който се обучаваха по 15 курсиста, които мотивирано изучаваха граматически и говорим Български език, за да повишат своите езикови познания, с цел да бъдат по-подготвени и да станат част от образователната система или пазара на труда в България или да имат възможност да водят по-пълноценен социален живот.
Усвояването на Български език от бежанците им дава възможност да се запознаят с културата и историята на българското общество, придобивайки знания и умения, които гарантират пълноценното им социално включване.
Реализирайки тази серия от обучения проектът „На Фокус“ осигури възможност на 45 граждани на трети държави с предоставена временна закрила и търсещи международна закрила да усвоят първо ниво на езикова подготовка по Български език, което се счита за първа стъпка в интеграционния път на бежанците в страната им на прием.