На 29 Април 2024, в град Ямбол се проведе заключителна пресконференция по проект „НА ФОКУС-националния капацитет в областта на убежището и миграцията“, № BGHOMEAFFAIRS-1.005-0001-C01, по договор № 812108-11-27.01.2023 г., финансиран със средства по програма „Вътрешни работи“, Норвежки финансов механизъм 2014-2021 г. Бенефициер по проекта е Сдружение Български Червен Кръст, а партньори са Сдружение Евроклуб Жена и Държавната агенция за бежанците при Министерски Съвет.
Проектът стартира на 27.01.2023 и приключва на 30.04.2024. Проектът успешно реализира поредица от дейности, насочени, както към повишаване на капацитета на различни представители от обществото, в областта на убежището и миграцията, така и услуги директно насочени към гражданите на трети страни търсещи международна закрила или получили временна закрила, със специален фокус върху уязвими лица.
В рамките на пресконференцията, екипът на проекта представи поредицата от успешно реализирани проектни дейности:
Подобряването на капацитета на институциите и гражданското общество в областта на убежището и миграцията е от съществено значение за постигане на по-справедливо, хуманно и ефективно управление на миграционните процеси и защита на правата на бежанците и мигрантите. Поради тази причина бяха организирани и проведени три поредици от обучения:
- Обучение на над 90 представители на местни власти за прилагане на законодателството в областта на временната закрила, в градовете Ямбол, Сливен, Бургас, Варна и Добрич
- Обучение на над 100 представители на гражданското общество, в областта на убежището и миграцията, в градовете Ямбол, Бургас, Варна, Русе, Хасково и Стара Загора
- Обучение на над 150 представители на институции и международни НПО, в областта на убежището и миграцията, в областите Ямбол, Бургас, Варна, Русе, Хасково и Стара Загора.
В рамките на проекта бяха изработени и няколко интелектуални продукти, които са налични в електронен формат на сайта на проекта: https://nafocusbg.eu/
- Доклад с идентифицирани добри европейски и други международни приложими практики по отношение на интеграцията на граждани търсещи убежище.
- Наръчник за правата и задълженията в България на гражданите с временна закрила.
- Пакет от специфични процедури и стандарти за насочване, приемане, грижа и настойничество/представителство на непридружени малолетни и непълнолетни
Проектът реализира и редица дейности, директно насочени към гражданите на трети страни търсещи международна закрила или получили временна закрила, със специален фокус върху уязвими лица:
- Ремонт и оборудване на помещение за превръщането му в Център за интегрирани услуги в град Ямбол.
- Функциониране на Център за интегрирани услуги в град Ямбол, осигуряващ възможност за безплатно настаняване, изхранване, социална и психологическа подкрепа на 17 граждани с временна закрила, за период от 5 месеца, в рамките на проекта.
- Организиране и провеждане на 3 курса по Български език, ниво А1, за 30 граждани с временна закрила в градовете Бургас и Варна и за 15 граждани търсещи международна закрила в РПЦ-Харманли.
- Предоставяне на над 450 индивидуални правни, социални и психологически консултации на 450 гражданите на трети страни търсещи международна закрила или получили временна закрила, със специален фокус върху уязвими лица.